Częstochowianie przez blisko trzydzieści lat grali w najwyższej klasie rozgrywkowej, zdobyli 6 złotych medali, 6 srebrnych oraz cztery brązowe. Warto dodać, że częstochowska ekipa jako jedyna z polskich drużyn wygrała Puchar Challenge w 2002 roku. Częstochowianie wygrali wówczas z ... Politechniką Warszawską. Od tego sukcesu zaczął się zjazd po równi pochyłej. Ekipa spod Jasnej Góry wprawdzie zdobyła jeszcze dwukrotnie brązowy medal w PlusLidze, ale... można powiedzieć, że był to łabędzi śpiew. Częstochowska drużyna sięgnęła dna w sezonie 2016/2017, akademicy zajęli ostatnie miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej i o pozostanie musieli rywalizować z Wartą Zawiercie. AZS miał wiele atutów, ale ich nie wykorzystał, granie piłkami mikasa, dwa pierwsze mecze w częstochowskiej hali okazały się być niewystarczające. Zwycięzca I ligi ekipa z Zawiercia wygrała całą rywalizację 3:1 (mecze toczyły się do trzech zwycięstw) i awansowała do PlusLigi. Częstochowscy działacze jeszcze protestowali, ale na nic się to zdało, władze PlusLigi utrzymały swoją decyzję w mocy i tym samym AZS zagra w I lidze. W tym miejscu pozostaje zadać pytanie: czy zagra? Do chwili obecnej więcej jest znaków zapytania: co dalej z AZS? Może to wszystko jest zasłona dymna, może trenują i przygotowują się do rozgrywek I ligi? W chwili obecnej jest więcej pytań niż odpowiedzi, co będzie z akademikami z Częstochowy? O tym przekonamy się w przeciągu dwóch - trzech tygodni. 

W Pucharze Polski mężczyzn najważniejszą zmianą jest fakt, że zespoły PlusLigi przystąpią do rozgrywek dopiero od fazy ćwierćfinału i… będzie ich tylko sześć. Po rundach wstępnych z udziałem drużyn drugoligowych i pierwszoligowych w ćwierćfinale znajdą się dwa zespoły i one utworzą pary ćwierćfinałowe z drużynami z miejsc 1-6 tabeli PlusLigi po I rundzie fazy zasadniczej. Oznacza to, że pozostałych 10 zespołów ekstraklasy nie weźmie udziału w tym sezonie w Pucharze Polski.

Sanoczanie w przypadku wygrania spotkania z AZS-em Częstochowa w kolejne rundzie PP zmierzą się ze zwycięzcą meczu numer 14. Najprawdopodobniej będzie to zwycięzca meczu Chrobry Głogów/ UMKS MOS Wola Warszaw - SKS Hajnówka (w tym miejscu pojawia się po raz kolejny pytanie: czy ekipa z Puszczy Białowieskiej zagra w I lidze?). Mecz w Sanoku z AZS-em Częstochowa zapowiada się niezwykle interesująco, jeżeli dojdzie do tego pojedynku to miejsca w hali PWSZ powinny zapełnić się do ostatniego. Czy podopiecznych trenera Krzysztofa Frączka będzie stać na powtórzenie ubiegłorocznego wyczyny jakim była gra z Czarnymi Radom? Droga do tego jest dosyć daleka i na pewno nie będzie łatwa. 

Wyniki losowania PP mężczyzn:

I runda wstępna (23.09):
1. TKS Auto Partner Tychy – TS BBTS Bielsko-Biała
2. Czarni Radom – KS Stal Grudziądz
3. UMKS Kęczanin Kęty – KKS Kozienice
4. SMS PZPS II Spała – Energa Net Ostrołęka

II runda wstępna (18.10):
5. zwycięzca meczu nr 1 – zwycięzca meczu nr 2
6. SKS Murowana Goślina – SPS Konspol Słupca
7. SPS Chrobry Głogów – UMKS MOS Wola Warszawa
8. zwycięzca meczu nr 3 – zwycięzca meczu nr 4

III runda wstępna (8.11):
9. zwycięzca meczu 5 – AZS PWSZ Stal Nysa
10. zwycięzca meczu 6 – KPS Siedlce
11. AZS AGH Kraków – MKS Ślepsk Suwałki
12. KS Lechia Tomaszów Maz. – STS Olimpia Sulęcin
13.
TSV Sanok– AZS Częstochowa
14. zwycięzca meczu nr 7 – SKS Hajnówka
15.SMS PZPS Spała – Exact Systems Norwid Częstochowa
16. zwycięzca meczu nr 8 – APP Krispol Września

Inf. wlasna/ siatka.org

  

 

Główni Partnerzy